Pro Ecclesia Hungariae-díjban részesült Habsburg-Lotharingiai Mihály főherceg

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Pro Ecclesia Hungariae-díjat adományozott Habsburg-Lotharingiai Mihály főhercegnek. A kitüntetést a testület nevében a konferencia elnöke, Dr. Veres András győri megyéspüspök adta át december 3-án Budapesten. A díjjal a Püspöki Konferencia elismerését fejezi ki azért a szolgálatért, amelyet élete folyamán Habsburg-Lotharingiai Mihály főherceg a Magyar Katolikus Egyház szolgálatában végzett.

Habsburg-Lotharingiai Mihály Kálmán Pius 1942. május 5-én született Budapesten. Édesapja Habsburg-Lotharingiai József Ferenc főherceg, édesanyja Wettin Anna Mónika szász királyi hercegnő, keresztapja XII. Piusz pápa.

1944-ben családjával előbb Ausztriába, majd Németországba onnan pedig Portugáliába emigrált. Alapfokú tanulmányit a Lisszabonban végezte. 13 évesen az angliai Oratory School tanulója lett, ahol 16 évesen záróvizsgát tett. Végül Svájcban, a Collège Saint Michael-ben érettségizett. Egyetemi tanulmányait Genfben, Friburgban és Zürichben végezte, 1967-ben szerzett diplomát, textil szakon.

1966-ban kötött házasságot Löwenstein-Wertheim-Rosenberg Krisztina hercegnővel. Három gyermekük született: Eduard (1967), Paul (1968) és Margherita (1972).

1967-ben a Sekers Fabrics Ltd. textilgyárban kezdett dolgozni, azonban egy évvel később Münchenbe költözött, ahol a Vereinige Werkstätten enteriőrökkel foglalkozó gyár igazgatója lett. 1973-tól Velencében a Tessuti Fortuny textilgyárat igazgatta, 1975-től a müncheni Wohntextil vezetője lett. 1988-ban indította el önálló vállalkozását.

1965-ben, 23 évesen a Szuverén Máltai Lovagrend tagja lett, 1979-ben pedig az Arany Gyapjas Rend választotta tagjai közé. 2013-2016 között a Szuverén Máltai Lovagrend nagyköveteként dolgozott. 2017 óta a Vila Viçosa portugál királyi lovagrend tagja.

1991-ben tevékenyen hozzájárult Mindszenty József hercegprímás földi maradványainak hazahozatalához. 1992 óta a Kardinal Mindszenty Stiftung és a magyarországi Mindszenty Alapítvány elnöke. Megvásárolta a csehimindszenti Mindszenty-szülőházat és azt a falu önkormányzatának ajándékozta.

Miután 1995-ben visszatelepült Magyarországra, megalapította a Szent II. János Pál Iskolaközpontot, amely jelenleg a Krisztus Légiója Kongregáció működésében áll, akiket szintén ő hívott meg Magyarországra. Az iskola létrejöttéért Budapest XI. kerülete Pro Urbe díjat adományozott Habsburg-Lotharingiai Mihálynak.

1998-ban létrehozta a magyarországi Mária Rádiót.

2000-től az ürömi ortodox kápolna felújítását finanszírozta, elősegítette Alexandra Pavlovna – József nádor első felesége – földi maradványainak hazahozatalát és újra temettetését Ürömön. Mindezekért Hilarion bécsi metropolitától Szent Vlagyimir Rend kitüntetést kapott. Piliscsaba és Üröm díszpolgára.

Restaurálta az alcsútdobozi Jézus Szíve-templom tabernákulumát, a Szent Mihály szobrot, valamint megvásárolta és helyreállította az Alcsútdobozi Arborétum Mária-szobrát.

2021-ben a Szeged-Csanádi Egyházmegyével együttműködve felújította a makói Mindszenty-emlékszobát.

2022-ben Boldog IV. Károly király halálának centenáriumi évében zarándoklatot szervezetett és vezetett Madeirára.

2012-ben Magyar Érdemrend középkeresztjével tüntették ki.

A vadúzi Pro Ecclesia Alapítvány elnöke, a Hilfsverein Nymphenburg segélyszervezet kuratóriumi tagja. A Pannon Palatinus József Nádor Közhasznú Alapítvány alapítója.

Budapest, 2022. december 12.