A püspökök megemlékeztek a hatvan évvel ezelőtti, 1948. június 3-i pócspetri eseményről. Az e település nevéről elhíresült koncepciós per az egyházi iskolák államosításának előkészítését szolgálta. A több ezer katolikus oktatási intézmény államosítása nagy veszteséget okozott a keresztény nevelésnek, ennek következményeit ma is érezzük. Az Egyház a rendszerváltozás után újból aktívan részt vesz a köz- és felsőoktatásban. Az egyházi iskolák nem csak tudást, de erkölcsi nevelést és keresztény értékeket is közvetítenek. Az erkölcsi nevelés fontosságára országos szinten is rávilágítanak az utóbbi időben az iskolákban előforduló erőszakos cselekmények. Ez év szeptember 3-án a Lénárd Ödön Közhasznú Alapítvány tudományos konferenciát szervez a Pócspetriben történtekről és az itteni események hatásáról a katolikus oktatásügyre.
Keresztes Szilárd püspök nyugalomba vonulása miatt változás történt a Gazdasági Bizottság élén, az új elnök Ternyák Csaba egri érsek, valamint a Vándorlók és Útonlevők Bizottsága élén, melynek új vezetője Cserháti Ferenc segédpüspök.
A konferencia döntött Bódi Mária Magdolna boldoggáavatásának egyházmegyei elindításáról.
A szlovák és a magyar püspöki konferenciák elő kívánják mozdítani a két nép kiengesztelődésének ügyét. Ennek jegyében került sor 2006. június 29-én Esztergomban a testületek elnökeinek ünnepélyes levélváltására és közös szentmisére. Ezen esemény második évfordulóján, folyó hó 28-án a szlovák és a magyar püspökök, magyarországi és szlovákiai szlovákok és magyarok együtt zarándokolnak a mátraverebély-szentkúti kegyhelyre a búcsújáróhely ferences szerzeteseinek kezdeményezésére.
A magyar és a román püspöki konferenciák megállapodtak abban, hogy képviselőik az ősz folyamán Budapesten találkoznak. A történelminek ígérkező esemény napirendjén közös pasztorális témák megtárgyalása szerepel, többek között foglalkoznak a Romániában élő csángók magyar nyelvű lelkipásztori gondozásával.