
Congregatio Sororum Sancta Elisabeth (CSSE), pápai jogú női szerzetesrend
A közösség hitvallása
Bemutatkozás
Szent Erzsébet Nővéreinek Kongregációja pápai jogú szerzetesi közösség. A szerzetesi fogadalom által a nővérek mindenek előtt a megszeretett Isten tulajdonába adják magukat. Kötelezik magukat egész életükön át közösségben élni az Istennek fogadott tisztaság, szegénység és engedelmesség fogadalma szerint a konstitúciónak megfelelően.
A Szent Erzsébet Nővérek Kongregációját 1842. szeptember 27-én alapította négy fiatal nő Lengyelországban, Nysában, Felső-Sziléziában: Kiara Wolff (1805-1853), Matilda Merkert (1813-1846), Boldog Mária Lujza Merkert (1817-1872) és Franciska Werner (1817-1885).
Karizma és küldetés
A nővérek a kezdetektől az irgalmas szeretet lelkületével szolgálták a betegeket, szegényeket és a házukat elhagyó embereket. Mindig oda mentek, ahol a legnagyobb volt a szükség. így ma is a betegápolásnak szánják magukat a kórházakban, az idősek otthonaiban és a fogyatékosok számára létrehozott intézetekben. Részt vesznek testi és szellemi fogyatékosok, valamint a pszichésen sérült gyermekek számára létrehozott otthonokban folyó munkában, továbbá a vallásos nevelésében, különösen a gyermekek és a fiatalok nevelésében. Szegénykonyhákat tartanak fenn. Foglalkoznak rákos betegekkel, csonka családok gyermekeivel, hajléktalanokkal, menekültekkel, AIDS betegekkel, kábítószerfüggőkkel és elítéltekkel.
A Kongregáció különös lelkiségéhez tartozik Jézus Szentséges Szívének tisztelete, amiről a nővérek azt tanulják meg, hogy egészen elmerüljenek, rejtve érezzék magukat Istenben, hogy feltétel nélkül szeressenek és készek legyenek saját életüket is feláldozni. Lelkiségük fontos része a Mária tisztelet, ami abban segíti őket, hogy növekedjenek az Istennel való kapcsolatban és a felebarát szolgálatában. Árpád-házi Szent Erzsébet példáját követve, aki azzal tűnt ki, hogy a szegényeket különösen is szerette, megosztják másokkal, amit ők maguk is Istentől kaptak.
A szerzetesi életbe történő bevezetés négy lépcsőben történik: jelentkezés (aspirálás), jelöltidő (posztulátus). újoncidő (noviciátus), és egyszerű fogadalmas fiatal nővér (junior). Az ötéves juniorátust zárja le az örökfogadalom, amely által a nővérek életre szólóan Istennek szentelik magukat.
A Kongregáció 10 tartományt (provinciát) és 2 régiót foglal magába. A hat lengyel provincián kívül – Wrocław. Katowice, Nysa, Posen (Poznan), Thorn (Torun) és Varsó – egy-egy provincia létezik Németországban. Olaszországban, Norvégiában és Brazíliában; két régió létezik Oroszországban és Tanzániában.
Apostoli, karitatív munkájukkal a Szent Erzsébet Nővérek jelenleg a következő 20 országban vannak jelen: Brazília. Bolívia, Csehország, Dánia, Grúzia, Izrael, Kazahsztán, Lengyelország, Litvánia, Magyarország, Németország, Norvégia, Olaszország, Oroszország, Palesztina, Paraguay, Svédország, Tanzánia, Ukrajna és Vietnám.
A Szent Erzsébet Apostoli Közösség tagjaiként a nővérek rendjéhez világi hívek is tartozhatnak, és részt vehetnek a Kongregáció karizmatikus és lelki életében. A Szent Erzsébet Apostolainak Közössége olyan katolikus világi hívek közössége, a melynek tagjai elhatározták, hogy a Szent Erzsébet Nővérek Kongregációjának karizmájában és küldetésében való részesedés által még mélyebben élik meg a keresztségből fakadó megszenteltségüket, s így akarnak hozzájárulni az Isten országának terjedéséhez. Életükkel és tevékenységükkel tanúságot akarnak tenni Isten irgalmas szeretetéről. A közösség tagjai a világban maradnak, de a Kongregáció lelkiségét akarják megélni: ennek a lelkiségnek a gyümölcseiből részesednek és részesei lesznek az Egyház apostoli küldetésének. A Rendházban élő nővérekkel egy lelki családot alkotnak, anélkül, hogy formálisan, jogilag a Kongregációhoz tartoznának. Az apostoli közösség tagja lehet minden világi katolikus hívő, aki szívén viseli a nehéz helyzetbe jutott betegek, szegények és nélkülözők ügyét, és úgy érzi, hogy meghívást kapott arra, hogy Szent Erzsébet szellemében segítsen másokon, és hogy tagja legyen a Szent Erzsébet Apostolai Közösségnek.
Árpád-házi Szent Erzsébet 1207. július 7-én született Sárospatakon II. András magyar király és felesége Gertrúd lányaként. Már négy évesen a türingiai Wartburgba jött és eljegyezték a tartományi gróf 11 éves fiával, Hermannal. Amikor ő 1216-ban meghalt, Erzsébet annak öccsével, Lajossal lett eljegyezve, akivel 1221-ben - akkor még csak 14 évesen - házasságot kötött. Boldog házasságban éltek, melyből három gyerekük született. Szent Ferenc vagyontalanságának ideáljától befolyásolva, Erzsébet a tartományi gróf feleségeként sokat gondoskodott a környék szükséget szenvedőiről, szegényeiről és betegeiről. Meglátogatta őket otthonukban, ápolta és ellátta őket élelemmel. Cselekedetét nagy kételkedéssel nézték, mégis környezetének minden rágalmazása és szemrehányása ellenére tántoríthatatlanul kitartott, védelmet élvezve férjétől, Lajostól, a tartományi gróftól. Amikor Lajos 1227-ben részt vett a keresztes hadjáraton, ahol megbetegedett és meghalt, Erzsébetnek három gyermekével el kellett hagynia Wartburg várát. Először a bambergi püspök fogadta be, aki anyjának rokona volt. 1229-ben özvegyi vagyonából egy kórházat rendezett be Marburgban, melyet Szent Ferencről nevezett el és ő maga is ott dolgozott ápolóként. 1231. november 17-én halt meg, rövid betegség után. 24 évesen. A Szent Ferenc Kórházban temették el. Már négy évvel halála után szentté avatták. Ereklyéi ma a marburgi Szent Erzsébet templomban vannak elhelyezve. Sok templom és szociális intézmény kapta róla a nevét. Szent Erzsébet liturgikus emléknapja november 17-én van, de a német és magyar egyházmegyékben november 19-én ünnepük.
Boldog Mária Lujza Merkert, társalapítója és első általános elöljárója a Szent Erzsébet Nővérek Kongregációjának. 1817. Szeptember 21-én született Nysában, Felső-Sziléziában. Klara Wolff kezdeményezésére 1842-ben alapította testvérével Mathilde Merkerttel és Franciska Wernerrel szülővárosukban Nysában Szent Erzsébet Nővéreinek Kongregációját, elhagyatott és szegény betegek ápolására. Isten és felebaráti szeretetének nagyságával tűnt ki, illetve rendkívüli irgalmasságával minden szükséget szenvedő iránt. Mindenben mély hittel, megingathatatlan reménységgel és rendíthetetlen bizalommal viseltetett az isteni gondviselés felé. Elképesztő belső erejét intenzív imaéletéből, az eucharisztiához. Jézus Szívéhez, az Istenszülőhöz és Árpád-házi Szent Erzsébethez való szeretetéből merítette. 22 évig vezette okosan és igazságosan a Szent Erzsébet Nővérek egyre növekvő közösségét. Mint „mindenki szerető anyja”, „a szegények anyja” és „sziléziai szamaritánus nő” messze sziléziai otthonának határain túl is ismert volt. 1872. november 14-én halt meg, kimerülve a fáradtságtól és a betegségtől, a szentségre meghívottam Ereklyéi a Szent Jakab és Szent Ágnes templomban nyugszanak Nysában. 2007. szeptember 30-án ott mondták ki boldoggá avatását. Boldog Mária Lujza Merkert liturgikus emléknapját november 14-én ünnepük.
Szent Erzsébet Nővérek Kolostor Sárospatakon
Rendünk a Szent Erzsébet Nővérek Kongregációja 2011. május 7-én telepedett le Sárospatakon - Szent Erzsébet szülővárosában –, hogy a rendalapítók szándékához és fogadalmunkhoz híven szerzetesi életet éljünk, és apostoli munkát végezzünk a városban és környékén. Jelenleg két nővér él és dolgozik a kolostorban.
A környező községekben, 2 községben (Bodrogolaszi, Sárazsadány). látogatjuk idősebb testvéreinket, betegeket. Imaórával, beszélgetéssel
próbáljuk segíteni hétköznapjaikat. A nővérek aktívan részt vesznek a katolikus iskola életében (imádság, szentmise, lelkinapok, ünnepségek). Egy nővér a bazilika sekrestyési feladatait látja el. Részt vállaltunk a szegények gondozásában. Minden nap 10-20 főnek adunk rendszeresen élelmiszert, szendvicset, levest, meleg teát.
Több csoportot vezetünk
Boldog Mária Lujza csoport - idős asszonyok, akik imádkoznak, énekelnek, karácsony és húsvét előtt készítenek kis ajándékot, és utána azt pénzért készítenek egy csomagokat a szegényeknek. A találkozón elérkezik 25 személy. Minden hétfőn egy órás imaváltást tartanak az Oltáriszentség előtt. A csoport fő feladata ima a papi és szerzetesi hivatásokért.
Szent Erzsébet Apostoli Közösség. Jelenleg a Szent Erzsébet Apostolai Közösség 25 tagja tartozik és 2 jelölt. A közösségek segítik a nővéreket a munkájukban, például: részt vesznek a napi rózsafüzéren a Szentmise előtt, és keresztúton, segítenek jogi, igazgatási ügyekben. A Szent Erzsébet Apostolai Közösséghez tartozhat minden világi katolikus, korhatár nélkül, bármilyen foglalkozású, aki szeretne a Szent Erzsébet Nővérek Kongregációjának karizmájában és küldetésében részt venni.
Az Antiochia ifjúsági csoport havonta egyszer találkozik a közösségi termünkben, amikor 10-12 fiatal, egy-két hitoktató, plébános atya vagy káplán atya és mi ketten nővérek imádkozunk, elmélkedünk a szentírás egyes szakaszairól.
Nefelejcs imacsoport. Már 38 imacsoportban 266 fő vesz részt az imádságban. Különböző helyeken szolgáló Szent Erzsébet nővérekért imádkoznak tagjaik, a hét minden napján, hét fős imacsoportokban. Már 38 nővérért folyik az ima, akik Betlehemben, Bolíviában. Brazíliában, Dániában, Grúziában, Norvégiában, Olaszországban, Oroszországban, Paraguayban, Tanzániában, Ukrajnában, Vietnamban és Magyarországon élnek és dolgoznak.
A közösség nemzetközi központja:
Madre Generale M. Rafaela Fischbach
Casa Generalizia delle Suore di S.Elisabetta via Nomentana 140
I-00162 R O M A
Nemzetközi honlap: https://selzbietanki.com/translator/
A közösség magyar központja:
Szent Erzsébet Nővérek Kongregációja
3950 Sárospatak, Szent Erzsébet u. 7.
Tel.: +36 (30) 3294927;
E-mail:
Nemzetközi honlap: https://selzbietanki.com/
Bővebb képes ismertető a letölthető mellékletben olvasható
Frissítve: 2025. március
Szent Erzsébet Nővérek Kongregációja ismertető
Szent Erzsébet Nővérek Kongregációja ismertető
2.2 MB Letöltés