A pártoskodás elvetése.

1Hozzátok azonban, testvérek, nem szólhattam úgy, mint lelki emberekhez, hanem csak mint testiekhez, mint akik még nem nőttetek fel Krisztusban.

2Tejjel tápláltalak benneteket, nem szilárd étellel, mert nem bírtátok el. Sőt még most sem bírjátok el,

3mert testiek vagytok. Amikor ugyanis vetélkedtek és civódtok, nem vagytok-e testiek, és nem viselkedtek-e nagyon is emberi módon?

4Mert amíg az egyik így nyilatkozik: „Én Pállal tartok”, a másik meg: „Én Apollóval” – vajon nem vagytok-e túlságosan emberiek?

5Mert mi Apolló? Mi Pál? Szolgák csupán, akik által hívők lettetek, ahogy nekik az Úr megadta.

6Én ültettem, Apolló öntözte, de a növekedést az Isten adta.

7Nem számít sem az, aki ültet, sem az, aki öntöz, hanem csak a gyarapodást adó Isten.

8Az ültető és az öntöző egyek, el is nyeri mindegyik a jutalmát fáradozásához mérten.

9Istennek vagyunk ugyanis munkatársai, ti meg Isten szántóföldje, Isten épülete vagytok.

10Mint gondos építőmester, az Istentől nekem juttatott kegyelemmel megvetettem az alapot, de más épít rá.

11A lerakott alapon kívül, amely Jézus Krisztus, mást senki nem rakhat.

12Kinek-kinek munkája mutatja majd meg, hogy erre az alapra aranyból, ezüstből, drágakőből, fából, szénából vagy szalmából épít-e.

13Az (Úr) napja ugyanis nyilvánvalóvá teszi, mivel tűzzel érkezik, és a tűz majd megmutatja, kinek mit ér a munkája.

14Akinek építménye megmarad, jutalomban részesül.

15De akinek műve elhamvad, az kárt vall. Maga ugyan megmenekül, de csak mintegy tűz által.

16Nem tudjátok, hogy Isten temploma vagytok, s az Isten Lelke lakik bennetek?

17Aki lerontja az Isten templomát, azt Isten elpusztítja. Isten temploma ugyanis szent, s ti vagytok az.

18Senki ne ámítsa magát! Aki közületek bölcsnek tartja magát ezen a világon, váljék balgává, hogy csakugyan bölcs lehessen.

19Hiszen a világ bölcsessége balgaság Isten előtt. Amint írva van: „Saját ravaszságukkal fogja meg a bölcseket.”

20Továbbá: Tárva az Úr előtt az emberek gondolata, csupa hiúság a foglalata.

21Ezért senki se kérkedjék az emberekkel. Hisz minden a tietek:

22Pál, Apolló, Kéfás, a világ, az élet, a halál, a jelenvalók, az eljövendők: minden a tietek.

23Ti azonban Krisztuséi vagytok, Krisztus pedig az Istené.