Szent Kornél pápa és Szent Ciprián püspök, vértanúk
szeptember 16.
Kornélt 251-ben választották meg pápává. Az ő idejében merült fel az a kérdés, hogy az üldözésben hittagadóvá lett keresztények visszafogadhatók-e. Kornél Novitianusszal szemben az engedékeny álláspontot képviselte és ebben Szent Ciprián is egyetértett vele. Egy újabb üldözésben Kornélt Civitavecchiába száműzték és ott halt meg 253. szeptember 14-én.Ciprián 200 táján született Karthágóban. 248-ban választották szülővárosa püspökévé. A Decius-féle üldözés idején rejtekhelyéről kormányozta egyházmegyéjét. Hivatalát nagy jósággal, de állhatatossággal látta el, mindenki szerette és tisztelte. Nagy tudásra tett szert a Szentírás és az atyák állandó tanulmányozásával. Írásai között a legismertebb a Miatyánkról írt magyarázata. Cipriánt a Valerianus-féle üldözésben lefejezték 258. szeptember 14-én.
SZENT CIPRIÁN Kartágóban született 210 körül, pogány családban. Szónoki iskolába járt, szónok és tudós akart lenni. Későn kezdett a vallás iránt érdeklődni, csak 45 éves korában. Megtérve pap lett, 249-ben Kartágó püspökévé szentelték. A Déciusz féle keresztényüldözés készületlenül érte az egyházat, sokan meginogtak, elhagyták hitüket. Tetteivel, írásaival kitünően vezette egyházát, kiválóan támogatta Kornél pápát az eretnekek elleni küzdelmében. A bűnbánókat, a visszatérő hittagadókat szívesen fogadták vissza az egyházba. Az üldözés elmúltával dögvész támadt Kartágóra és környékére, nagyon sokan estek áldozatul a járványnak. A katasztrófa okául a propaganda a keresztényeket jelölte meg. A csapás szerintük az ősi hit elhagyása miatt tört ki. A Valerianusz-féle üldözés idején számkivetésbe küldték Kurúbisba, majd egy év múlva halálra itélték. 258. szeptember 14-én vértanúságot szenvedett kard által. Fényes temetése volt és két templomot is szenteltek tiszteletére, egyet vértanúsága helyén, egyet pedig sírja fölé.
SZENT KORNÉL pápa 250-ben Deciusz császár üldözése során Szent Fábián pápa meghalt a börtönben. Üresen maradt székét 14 hónapig nem töltötték be, hanem szóvívőként intézte az ügyeket Nováciusz ellenpápa. Az üldözés enyhülésekor 251-ben a becsvágyó szóvívő helyett egy minden becsvágy nélküli papot, Kornéliuszt választották pápává. Csupán két évig uralkodott. Az eretnekek elleni küzdelemben Ciprián püspökkel eredményesen dolgozott. Nagy tisztelet és igen jó benső viszony alakult ki köztük. Nagy szelídséggel, de határozottan lépett fel a tévelygők ellen, az egység érdekében.
Gallusz császár az újból megindult üldöztetés során száműzte, Civitavecchia mellett szenvedett vértanúságot. Holttestét Rómában a Kallixtusz-katakombában temették el. Sírfelirata az első latin nyelvű pápai sírfelirat.
Szent Ciprián részletes életrajza
Példája: Tehetségedet úgy bontakoztasd ki, hogy ebben társaid is sikeresek legyenek!
Kornél példája: Lankadatlanul kell dolgoznunk, támogassuk ebben egymást!
Választható olvasmányok
2Kor 4,7-15
Testünkben Jézus szenvedését hordozzuk szüntelen.
Jn 17,11b-19
A világ gyűlölte őket.