Boldog Apor Vilmos püspök és vértanú

május 23.

Jézus nem csak jó pásztor, hanem áldozati bárány is. Méltó, hogy minden emberi szív fölött övé legyen a hatalom, mert az életét adta értünk. Hatalmát a Szentlélek erejével választott apostolai által gyakorolja.

Boldog Apor Vilmos püspök és vértanúBoldog Apor Vilmos püspök és vértanú

Báró Apor Vilmos 1892. február 29-én született székely főnemesi családból. 1915-ben szentelték pappá. Gyulán káplán, majd katonalelkész egy kórházvonaton. 1918-tól plébános Gyulán. Különösen foglalkoztatták a szociális problémák; fölkarolta a munkásifjúságot.

1941. március 2-án foglalta el a győri püspöki széket. Bátran szembeszállt az erőszakos törekvésekkel, mindent elkövetett az üldözöttekért. Vértanú halálát is az okozta 1945. április 2-án, hogy a város elfoglalása után a püspökvárba menekült asszonyok és leányok védelmére kelt. Holtteste a győri székesegyház kápolnájában nyugszik.

II. János Pál pápa avatta boldoggá, 1997. november 9-én.

Választható olvasmányok

Róm 8, 31b-39
Sem élet, sem halál nem szakíthat el minket Isten szeretetétől.

Jn 10, 11-15
A jó Pásztor életét adja juhaiért.

Egyetemes könyörgések

Istenünk, hálát adunk neked, hogy szolgádat, Vilmos püspököt a vértanúság koronájával ékesítetted, és a boldogok sorába fölvetted. Közbenjárását kérve fordulunk most hozzád, hallgasd meg néped kéréseit.

1. Boldog Vilmos püspök, vértanú jó pásztorként gondozta a rábízott híveket. Add kegyelmedet Szentséges atyánknak és püspökeinknek, hogy példája nyomán a rájuk bízott szolgálatot a Te dicsőségedre és a hívek javára végezzék.
  2. Boldog Vilmos vértanú, szíve melegével szerette papjait. Küldj, Urunk, ma is új papi hivatásokat Egyházadnak, a papoknak pedig add, hogy minden nehézséget leküzdve örömmel végezzék munkájukat a rábízottak lelki javára.
  3. Boldog Vilmos püspök, vértanú, szeretettel hajolt le a szegényekhez. Ébreszd fel bennünk is a segítő együttérzést, szükséget szenvedő embertársaink iránt, és minden embernek add meg a tisztes megélhetést.
  4. Boldog Vilmos püspök vértanú bátran szembeszállt az igazságtalansággal és védelmezte a védteleneket. Kérünk téged, hogy szűnjön meg az igazságtalanság minden formája nálunk és az egész világon és add, hogy az emberek testvéri szeretetben éljenek.
  5. Boldog Vilmos püspök vérét ontotta a tisztaság erényének védelmében. Lelkesítsd ifjúságunkat a szent és magasztos eszmék iránt, családjainkat pedig tartsd meg hűségben és szeretetben.
  6. Boldog Vilmos püspök, vértanú ellenségeiért és gyilkosaiért is imádkozott. Adj, Urunk, Egyházadnak mindenütt a világon szabadságot, hogy akadálytalanul szolgálhassa az emberiség üdvösségét.
  7. Boldog Vilmos püspök szerette "szegény, megtévesztett népünket" és hazánkat. Vele együtt könyörgünk hozzád, adj népünknek egyetértést, világos látást, erkölcsi tartást és őseink hitében való állhatatosságot.
  8. Boldog Vilmos püspök, vértanú közbenjárására add, hogy magyar testvéreink szerte a világon szabadon gyakorolhassák jogaikat mint keresztények és magyarok.
Urunk, Istenünk, Vilmos püspök megdicsőített téged életével és vértanúhalálával. Add, hogy közbenjárására mindig hűek maradjunk hozzád és Egyházadhoz, és példáját követve földi életünk után mi is eljuthassunk hozzád. Aki élsz és uralkodol mindörökkön-örökké.

Énekek Boldog Apor Vilmosról:

(Dallam: "Örvendezzünk jertek" SzVU 257)

1. Istenadta pásztor, köszöntünk ma százszor,
ünnepel Magyarország.
Édes hazánk népe, oltalmadat kérve,
hű szívét hozta hozzád.

2. Meg nem hajló szálfa: üldözött és árva,
védelmet nyert alattad.
Jézusod a példa, ő mutat a célra:
életed értünk adtad.

3. Gyilkos golyók téptek, s te az Urat kérted,
irgalmát gyilkosodra.
Megmenekült nyájad lett vigasztalásod,
így lettél áldozatja.

4. Sötét, szennyes árnyak ma is köztünk járnak:
ami szent, bemocskolnák.
Védd szent egyházunkat, papjaidat, néped,
bizalmunk vezet hozzád.

5. Imádkozva kérünk, légy a segítségünk,
ha a bűn megrohanna.
Bátran szembeszállni, hősi utat járni,
és taníts példát adva!

(Dallam: "Szent Imre herceg" SzVU 299)

1. Áldott jó Pásztor, Boldog Vilmos püspök,
kit hozzánk Isten védőpajzsként küldött,
sorstépte népünk szent maradékáért
véred a zálog.

2. Főpapi szíved Jézus Szíve mása,
hulló vércsepped legyen bő forrása
szent hivatások gazdag termésének
Pannóniában.

3. Míg földön éltél, példaképünk voltál,
szent fényben állsz már Urunk trónusánál.
Jézus Anyjával, dicső szentjeinkkel
kérd Istent értünk!

(Dallam: "Isten hazánkért" SzVU 293)

1. Vértanú püspök, boldog Apor Vilmos,
Kéréseinket továbbítsd az Úrhoz,
szép, piros véred kiáltson az égre,
S hozz békét a földre!

2. Szűz, tiszta élet igaz eszményképét,
A szeretetnek ki nem alvó fényét
Gyújtsd meg szívünkben és vigyázz a fényre,
S fényt őrző szívünkre!

3. Krisztus keresztje gyengét erősítsen,
És erős embert szentté szelídítsen.
Fegyvert ne fogjon ember ember ellen,
Erősíts meg ebben!

4. Vértanúk dicső, hatalmas Királya,
Megváltó Jézus, Hozzád száll a hála.
Új testvért adtál, szeretetben harcost,
Boldog Apor Vilmost.