Ferrer Szent Vince áldozópap

április 5.

Spanyol nemesi családból származott. A nyugati egyházszakadás idején lépett fel mint a hit rendíthetetlen hirdetője. Dominikánus szerzetes lett. Tanulmányai befejeztével Valenciában a Szentírás-magyarázat tanára lett.

Jeronimo Jacinto de Espinosa: Ferreri Szent Vince, Museo delle Belle Arti, ValenciaJeronimo Jacinto de Espinosa: Ferreri Szent Vince, Museo delle Belle Arti, Valencia

Itt kezdte térítő munkáját a zsidók között. Egyes források szerint csak Spanyolországban 25 ezer zsidót és 8 ezer mórt térített meg. Mint apostoli hithirdető bejárta Skóciát és Írországot. Fáradhatatlanul prédikált, gyóntatott, térített pogányokat, eretnekeket és hitükben lanyhákat. Észak-Franciaországban, Vannes-ban halt meg 1419 április 5-én.

Bővebben

A Szentlélektől ihletett apostoli küldetésére utal a szentmise kezdőéneke: Az Úr Lelke rajtam, mert fölkent engem, elküldött, hogy örömhírt vigyek a szegényeknek, és meggyógyítsam a megtört szívűeket.

FELHÍVÁS A BŰNBÁNATRA
Testvéreim! Csak a bűntől mentes lélek jut el az igaz Isten-ismeretre. Vizsgáljuk meg azért lelkiismeretünket és bánjuk meg bűneinket, hogy megtisztult lélekkel eljussunk a helyes Isten-ismeretre.

KYRIE-LITÁNIA
Jézus Krisztus, Aki eljöttél, hogy kiválts minket a sátán fogságából:
Uram, irgalmazz!
Jézus Krisztus, Aki a Téged szeretőket követésedre hívod:
Krisztus, kegyelmezz!
Jézus Krisztus, Aki éberségre és felkészültségre ösztönzöl Egyházad tanítása által:
Uram, irgalmazz!

SZENTLECKE 2Tim 4, 1-5
Az emberek éppen az eredeti bűn átka következtében szívesebben hajlanak a mesékre, mintsem a józan tanításra. A küldött feladata, hogy szavával és élete példájával állandóan a jót tanítsa és élje.

EVANGÉLIUM Lk 12, 35-40
Jézus a példabeszéddel nyomatékosan szorgalmazza, hogy mindig készen kell állnunk, és nem szabad a felkészülésünket halogatni. Aki szüntelenül készen áll, azt meglepetés nem érheti soha.

EGYETEMES KÖNYÖRGÉSEK
Testvéreim! Isten kinyilatkoztatott Igéje megment minket a tévedéstől, és elvezet a teljes igazságra. Közös könyörgéssel imádkozzunk ihletett szavú, tudós igehirdetőkért:

1. Érintsd meg, Urunk, sok ifjú szívét, hogy keressék az igazságot.
  2. Adj igazi tudást, hogy alázatos szívvel vegyük kezünkbe a Szentírást.
  3. Élessz új hivatásokat, akik rátermettséggel, tudással és szeretettel hirdetik igéidet.
  4. Növeld a szeretetet bennünk, hogy a szerzetesek önátadó szeretetével szeressünk Téged.
  5. Add, hogy hitvalló élettel kiérdemelhessük az örök boldogságot.
Urunk, Jézus Krisztus! Hittel vallunk Téged a Megtestesült Igének, Aki a kinyilatkoztatásban szólt hozzánk. Kérünk, Ferreri Szent Vince közbenjárására adj értelmet, és szívünkbe olthatatlan, lángoló szeretetet, hogy szeressük és megértsük, amit a Szentírásban a Mennyei Atya üzent Általad, Aki élsz és uralkodol mindörökkön örökké. Ámen