Szent Anzelm püspök és egyháztanító

április 21.

1034-ben Olaszországban született. Bencés kolostorba lépett, 1078-ban apát lett. Hódító Vilmos angol király innen hívta meg, és 1098-ban a pápa Canterbury-i érsekké nevezte ki.

Francisco de Zurbarán: Szent Anzelm, XVII. sz.Francisco de Zurbarán: Szent Anzelm, XVII. sz.

A püspöki székek betöltése (investitura) harca miatt menekülnie kellett, és 1103-ban Rómába ment. Érseki székét 1106-ban foglalhatta el újra. Három évre rá, 1109 április 21-én halt meg.

Bővebben

Eredeti gondolkodású és igen termékeny író volt, azért alkalmazza rá az Egyház a Szentírás szavait. Szólásra nyitotta ajkát az Egyházban, a bölcsesség és az értelem lelkével töltötte be őt az Úr, a dicsőség ruháját adta reá!

FELHÍVÁS A BŰNBÁNATRA
Testvéreim! Az Isten-ismeret tökéletes életre kötelez. Vizsgáljuk meg hát lelkiismeretünket és bánjuk meg bűneinket, hogy a tudásból nagyobb Isten-szeretet fakadjon.

KYRIE-LITÁNIA
Jézus Krisztus, Aki Magad vagy a teremtetlen örök Igazság:
Uram, irgalmazz!
Jézus Krisztus, Aki az igazság ismeretéhez megköveteled a lélek tökéletességét:
Krisztus, kegyelmezz!
Jézus Krisztus, Aki kinyilatkoztattad a mennyei Atya titkait:
Uram, irgalmazz!

SZENTLECKE Ef 3,14.19
Csak a lelki ember értheti meg azt a szeretet-áradást, amellyel Isten szeret bennünket. A Szentlélek azért jött el, hogy megszentelje az emberi életet, és alkalmasakká váljunk Krisztus titkának megismerésére.

EVANGÉLIUM Mt 7,21-29
A Hegyi beszéd befejező intelmét olvassuk a mai Evangéliumban. Nem csillognunk kell az emberek előtt, hanem napról napra, pillanatról pillanatra életté kell váltanunk a Teremtő gondolatát, amit rólunk gondolt el még a világ teremtése előtt.

EGYETEMES KÖNYÖRGÉSEK
Testvéreim! Urunk, Jézus Krisztus szereti Egyházát, és hitvédőket küld, hogy a hitet erősítsék bennünk. Kérjünk hitvédő, buzgó és szent papokat Tőle közös imával:

1. Növeld, Urunk, tudásunkat, hogy hitünk észszerű hódolat legyen.
  2. Erősítsd hitünket, hogy megérthessük rendeléseidet.
  3. Tedd szilárddá meggyőződésünket, hogy semmi el ne tántorítson hitünktől.
  4. Küldj, Urunk, tudós és szent papokat, akik biztos kézzel vezetnek minket Hozzád.
  5. A szentek példájával adj ösztönzést, hogy mi is kövessük őket.
Urunk, Jézus Krisztus! Egyházad nehéz korszakában Szent Anzelmet adtad, hogy szavával védelmezze hitünket, példájával előttünk járjon az életszentség útján. Kérünk, az ő közbenjárására add, hogy mi is a hit igazságait ismerjük, és életünk példája vonzó hitvédelem lehessen. Általad, Aki élsz és uralkodol mindörökkön örökké.