Boldog Özséb áldozópap

január 20.

Az egyetlen magyar alapítású férfi szerzetesrend alapítója. Előkelő szülők gyermeke volt. Pappászentelése után nemsokára esztergomi kanonok lett. 1246-ban lemondott méltóságáról és a pilisi erdőségben remetéskedett.

Boldog Özséb, pálos rend alapítójaBoldog Özséb, pálos rend alapítója

Csodás látomása után a környékbeli remetéket maga köré csoportosította. Ezeknek lelki vezetőjük lett, majd idővel Pilisszentkereszten templomot és kolostort építve, megvetette a Remete Szent Pálról elnevezett Pálos rend alapját 1250-ben. Ő lett az első főnökük, és a pilisi kolostorból kormányozta szerzetét. 1270-ben halt meg.
forrás: Hankovszky Miklós

Bővebben

Remete-életének hálaadását mondja el a szentmise Kezdőéneke:
Az Úr az én örökségem és osztályrészem. Te adod ezt nekem, Uram. Kiváló sorsban részesültem, örökségem drága nekem.

FELHÍVÁS A BŰNBÁNATRA
Testvéreim! Mindannyian sajátos hivatást kaptunk az Úrtól. Vizsgáljuk meg azért lelkiismeretünket és bánjuk meg bűneinket, hogy maradék nélkül tölthessük be hivatásunkat.

KYRIE-LITÁNIA
Jézus Krisztus, Aki szegénységben jöttél a világra:
Uram, irgalmazz!
Jézus Krisztus, Aki teljes függetlenséget kívánsz követőidtől:
Krisztus, kegyelmezz!
Jézus Krisztus, Aki Országodba hívtál minden jó szándékú embert:
Uram, irgalmazz!

Választható olvasmányok

SZENTLECKE Fil 3, 8-14
Földi létünk önmagában is érték, és minden,ami a létünkkel kapcsolatos: érték. Mégis, mindezek eltörpülnek és szinte értéktelenné válnak, ha a dolgokat Krisztushoz mérjük. Semmit sem lehet hozzá hasonlóvá tenni, ami felérne Krisztus ismeretével és az Ő szolgálatával.

EVANGÉLIUM Mt 11, 25-30
Isten mindent átadott a Fiúnak: Övé az egész világ fölötti uralom. De hatalmát nem az önkény jellemzi, hanem a szelídség és az alázatos szívűség. Így bátran mehetünk Hozzá, és tanulhatunk Tőle, mert példája életet ad a világnak.

EGYETEMES KÖNYÖRGÉSEK
Kérjük, Testvéreim, Urunkat, Jézus Krisztust,hogy irgalmas szeretetével adjon új szenteket hazánknak és Egyházának.

1. Adj, Urunk, új hivatásokat, akik életük példájával tanítanak az akaratod szerinti életre.
  2. Növeld bennünk az örök élet megismerésének vágyát, hogy a magány perceit gyümölcsözően használjuk fel.
  3. Add, hogy a lélek csendjében meghallhassuk a Szentlélek indításait.
  4. Add, hogy akik életüket Neked adták, állhatatosak maradjanak önátadásukban.
  5. Add, hogy földi pályafutásunk után szent őseink társaságában kapjunk helyet.
Urunk, Jézus Krisztus! Te elhoztad nekünk az örök életre szóló kinyilatkoztatást a mennyei Atya szeretetéről. Kérünk, érintsd meg szívünket, hogy Boldog Özséb példájára megszeressük a magány beszédes csendjét, és kinyilatkoztatásod igazságait. Aki élsz és uralkodol, mindörökkön örökké.