Homília hamvazószerdán

Főtisztelendő Testvéreim!
Kedves Fivéreim és Nővéreim!

Ma, Hamvazószerdán megkezdünk egy negyvennapos utat, egy negyven napig tartó szakaszt, amely elvezet az Úr Húsvétjának öröméhez, az Élet halál fölötti győzelméhez. A nagyböjti stációk ősi római hagyományát követve jöttünk össze ezen az estén az Eucharisztia ünneplésére. E hagyomány szerint az első stáció az Aventinuson lévő Szent Szabina-bazilika. A körülmények azonban azt javallották, hogy a Vatikáni Bazilikában gyűljünk össze. Sokan vagyunk itt Péter apostol sírja körül azért is, hogy megújítva a legfőbb Pásztorba, Jézus Krisztusba vetett hitünket, közbenjárását kérjük az Egyház e különleges órájában. Számomra ez kedvező alkalom arra, hogy most, amikor arra készülök, hogy befejezem a péteri szolgálatot, köszönetét mondjak mindenkinek, különösen a Római Egyházmegye híveinek, és külön is kérjem az imádságos megemlékezést.

Az imént hallott olvasmányok kiindulópontokat adnak ahhoz, hogy Isten kegyelmével konkrét teendőket és magatartási formákat kapjunk erre a Nagyböjtre. Az Egyház mindenekelőtt azt a határozott felszólítást ismétli meg felénk, amellyel Joel próféta fordult Izrael népéhez: „Így szól az Úr: Térjetek vissza hozzám teljes szívvel, böjtöléssel sírással és siralommal!” (2,12) Nagyon hangsúlyos a „teljes szívvel” kifejezés, ami azt jelenti, hogy gondolataink és érzéseink közepéből, döntéseink, választásaink és tetteink gyökeréből a teljes és radikális szabadság gesztusával.

De lehetséges-e ez az Istenhez való visszatérés? – Igen, mert létezik egy olyan erő, amely nem a mi szívünkben lakik, hanem magának Istennek a szívéből ered. Ez az ő irgalmasságának ereje. A próféta ezt is mondja: „Térjetek vissza az Úrhoz, a ti Istenetekhez, mert jóságos és irgalmas, türelmes és nagy irgalmú, és megengesztelhető a rosszaságért” (2,13). Az Úrhoz való visszatérés lehetséges mint kegyelem, mert Isten műve, és az ő irgalmasságába vetett hitünk gyümölcse.

Ez az Istenhez visszatérés csak akkor válik valóra életünkben, amikor az Úr kegyelme belénk hatol, és a bensőnket felrázza azzal, hogy erőt ad a „szív megszaggatására”. A próféta közvetíti Istentől ezeket a szavakat is: „A szíveteket szaggassátok, ne a ruháitokat” (13. v.). Mert napjainkban is sokan készek a – természetesen mások által elkövetett – botrányok és igazságtalanságok láttán „megszaggatni a ruháikat”, de kevesen mutatkoznak készségesnek arra, hogy a saját szívükkel, a saját lelkiismeretükkel, a saját szándékaikkal foglalkozzanak, és engedjék, hogy az Úr átformálja, megújítsa és megtérítse őket.

Ez a „Térjetek vissza hozzám teljes szívvel” nemcsak az egyes személyeknek, hanem a közösségnek is szóló felhívás. Hallottuk az első olvasmányban: „Fújjátok meg a kürtöt a Sionon, hirdessetek ünnepi böjtöt, hívjátok össze a szent gyülekezetei. Gyűjtsétek össze a népet, szenteljétek meg az összejövetelt, gyűjtsétek egybe a véneket, szedjétek össze a kicsinyeket és a csecsemőket, jöjjön ki fekvőhelyéről a vőlegény és a menyasszony nászágyáról.” (15-16. v.) A hitben és a keresztény életben lényeges elem a közösségi jelleg. Krisztus azért jött, hogy „Isten szétszórt gyermekeit összegyűjtse” (vö. Jn 11,52). Az Egyházban a „Mi” az a közösség, amelyben Jézus gyűjt össze bennünket (vö. Jn 12,32): a hit szükségszerűen egyházias. Fontos erre emlékeztetnünk, és fontos megélnünk ezt ebben a nagyböjti időben: mindenki legyen tudatában, hogy a bűnbánat útját nem egyedül járja, hanem sok fivérrel és nővérrel együtt az Egyházban.

Végül a próféta a papok imádságáról szól, akik könnyekkel a szemükben fordulnak Istenhez és mondjak: „Ne hagyd örökségedet gyalázatra, hogy a nemzetek uralkodjanak rajtuk. Miért mondanák a népek között: »Hol van az ő Istenük?»” (17. v.) Ez az imádság elgondolkoztat arról, hogy személyenként és közösségeinkben mennyire fontos a hit és a keresztény élet tanúságtétele ahhoz, hogy az Egyház arcát megmutathassuk, s hogy ezt az arcot olykor mennyire eltorzítjuk. Különösen gondolok az Egyház egysége ellen elkövetett bűnökre, az Egyház testén belüli megoszlásokra. A nagyböjt mélyebb és láthatóbb megélése az egyházi közösségben – felülemelkedve az egyénieskedéseken és versengéseken –, alázatos és értékes jelzés azok számára, akik távol vannak a hittől, vagy közömbösek.

„Most van az alkalmas idő, most van az üdvösség napja!” (2Kor 6,2) Pál apostolnak a korintusi hívekhez intézett szavai nekünk is sürgetően szólnak, és nem engedik, hogy távol maradjunk, vagy tétlenkedjünk. A többször megismételt „most” arra figyelmeztet, hogy nem szabad elszalasztani ezt a pillanatot, mert úgy kínálják föl nekünk, mint egyetlen és megismételhetetlen alkalmat. Az Apostol figyelme arra az osztozásra koncentrál, amely Krisztus életét, az ő akarata szerint meghatározta. Mert magára vette a teljes emberséget egészen odáig, hogy magára vállalta az emberek bűnét is. Szent Pál megfogalmazása nagyon erős: Isten „értünk bűnné tette őt". Jézus, az ártatlan, a Szent, „aki nem ismerte a bűnt” (2Kor 5,21), magára vállalta a bűn súlyát, osztozva az emberiséggel a halálban, mégpedig a kereszthalálban. A kiengesztelődésnek, amelyet felkínál nekünk, igen nagy ára volt, a Golgotán felállított kereszté, amelyre felfüggesztették Isten emberré lett Fiát. Istennek az ember ezen szenvedésében való elmerülésében és a rossz mélységeiben gyökerezik a mi megigazulásunk.

„Visszatérésünk Istenhez teljes szívvel” nagyböjti utunkon a kereszthez vezet, Krisztus követésének útján a Kálváriára, a teljes önátadáshoz visz. Ezen az úton nap mint nap meg kell tanulnunk egyre inkább kilépni önzésünkből és magunkba zárkózottságunkból, hogy teret nyissunk Istennek, aki megnyitja és átalakítja a szívet. Szent Pál emlékeztet arra is, hogyan szól hozzánk a kereszt hirdetése az igehirdetésnek köszönhetően, amelynek maga az Apostol a szolgája; felszólítás felénk, hogy ezt a nagyböjti utat Isten Szavának, a lépteinket megvilágító fényességnek figyelmesebb és huzamosabb hallgatása jellemezze.

Máté evangéliumában, a hegyi beszédben Jézus a mózesi Törvényben előírt három alapvető gyakorlatra hivatkozik: az alamizsnára, az imádságra és a böjtre, melyek ugyanakkor hagyományos nagyböjti gyakorlatok is, ha teljes szívvel vissza akarunk térni az Úrhoz. Jézus hangsúlyozza, hogy milyennek és mennyire igaznak kell lennie a minden vallásgyakorlatot meghatározó Istennel való kapcsolatnak. Ezért ítéli el a vallásos képmutatást, a látszani akarást, a tetszést és tapsot kereső magatartást. Az igazi tanítvány nem önmagát, nem is a „közönséget” szolgálja, hanem az Urat, egyszerűségben és nagylelkűen: „És Atyád, aki a rejtekben lát megfizet neked” (Mt 6,4.6.18). Tanúságtételünk akkor lesz egyre hatékonyabb, ha egyre kevésbé keressük a magunk dicsőségét, és tudatában vagyunk, hogy az igaz ember jutalma maga Isten, a Vele egyesült élet, itt, a földön a hitben járva, életünk végén pedig a Vele való örökké tartó, szemtől szemben való találkozás békéjében és világosságában (1Kor 13,12).

Kedves Testvéreim! Bizakodással és örömmel kezdjük meg ezt a nagyböjtöt. Erővel hangozzék bennünk a megtérés, az Istenhez teljes szívvel való visszatérés felszólítása; fogadjuk be az Ö kegyelmét, amely új embereket formál belőlünk azzal a meglepő újdonsággal, ami a Jézus életében való részesedés. Tehát egyikünk se legyen siket erre a felhívásra, amely a hamvazás egyszerű, de megrendítő szertartásából is hangzik felénk, amelyet hamarosan elvégzünk. Kísérjen bennünket a Boldogságos Szűz Mária, az Egyház Anyja és az Úr minden igaz tanítványának példaképe. Ámen!