Szent XXIII. János pápa

október 11.

Korunk szentje XXIII. János. Hosszú csendes, szolgáló évek után került Szent Péter székébe, és felismerve az idők jeleit elindította az Egyház megújulását. Egyszerűségében és Isten iránti szeretetében szeretnénk követni.

Szent XXIII. János pápa (1881-1963)Szent XXIII. János pápa (1881-1963)

Angelo Giuseppe Roncalli a Bergamo melletti Sotto il Montéban született 1881-ben. Bergamóban és Rómában tanult. 1904-ben szentelték pappá. Az I. világháborúban tábori lelkész. Különböző feladatokat lát el Rómában, leginkább a missziók területén. 1925-ben c. érsekké nevezik ki, és Bulgáriában kezdi diplomáciai szolgálatát, amelyet Törökországban és Görögországban folytat. 1944 decemberétől Franciaországi nuncius. 1953-ban bíboros, és velencei pátriárka lett. 1958-ban választják meg pápává. 1959. január 25-én a Falakon kívüli Szent Pál-bazilikában meghirdeti a II. Vatikáni Zsinat összehívását, amelyet 1962 október 11-én nyitott meg a világ püspökeinek részvételével. 1963. június 3-án halt meg.

II. János Pál pápa 2000. szeptember 3-án boldoggá avatta, emléknapját október 11-én (a II. Vatikáni Zsinat megnyitásának évfordulóján) tartja a katolikus egyház. Ferenc pápa 2014. április 27-én, az isteni irgalmasság vasárnapján avatta szentté, az őt korábban beatifikáló II. János Pál pápával együtt.

A Pacem in terris enciklika magyarul is olvasható a Katolikus szerveren.

Jeles enciklikái mellett meg kell említeni remek könyvét, Egy lélek naplója címmel, amely magyarul is megjelent.
Egy lélek naplója - részlet - [1961.] Aug. 14. kedd.

A tökéletesség hat alapelve:
Hogy életcélomat elérjem, a következőket kell tennem:
1. Egyedül csak arra kell vágyakoznom, hogy igaz és szent legyek, vagyis hogy Istennek tessem.
2. Minden gondolatomat és cselekedetemet az anyaszentegyház növekedésére, szolgálatára és dicsőségére kell irányítanom.
3. Mivel a jó Isten hívott ide, éppen ezért mindennel szemben - ami akár engem, akár az egyházat illeti, teljesen nyugodtnak kell lennem -, de mindig készen arra, hogy javán dolgozzam és érte Krisztussal együtt szenvedjek is.
4. Rá kell hagyatkoznom mindig az isteni Gondviselésre.
5. Állandóan semmiségem tudatában kell élnem.
6. Napjaimat könnyen áttekinthetővé és teljesen rendezetté kell tennem.
Angelo Giuseppe Roncalli
Forrás: Ecclesia Könyvkiadó, Budapest 1972