Kifejezte mindannyiuk vágyát, hogy közösen gondolkodjanak el az európai Egyház reményein és nehézségein, és egyben hálát adjanak Istennek az Egyházért. Hangsúlyozta, hogy az egész európai Egyház egységben van a Szentatyával. Szent Metód közbenjárását kérte, hogy ebben a nem könnyű, de ugyanakkor kegyelemmel és reménnyel teljes időben földrészünk mélyen gyökerezzen a hitben.
Erdő Péter bíboros hangsúlyozta: imádságban egyesülnek a szicíliai öbölben hajótörést szenvedett áldozatokkal. Reményét fejezte ki, hogy ez a tragédia segít majd mélyebben elgondolkodni a menekültek súlyos problémáján.
Köszönetet mondott Marc Ouellet bíborosnak, a Püspöki Kongregáció prefektusának, amiért részvételével és tanácsaival segíti tanácskozásukat. Köszöntötte Aldo Giordanót, a Szentszék Európa Tanács melletti állandó megfigyelőjét, a COMECE képviselőit és William Somalit, a Jeruzsálemi Latin Patriarchátus segédpüspökét, aki személyében képviseli a Szentföld és a Közel-Kelet áldott és szenvedésekkel teli földjén élő testvéreinket is. Észtország is csatlakozott a konferenciák tanácsához, miután Philippe Jourdan apostoli kormányzó felvételét kérte a tagok közé.
Cirill, Metód és Európa minden védőszentje segítségét kérte, hogy példájuk alapján az ülés résztvevői is Isten fényét tudják elhozni a világba.
Ezt követően megnyító előadásában hangsúlyozta: legutóbbi találkozásuk óta sok minden megváltozott, az új pápa személye stílusváltást, új lelkesedést hozott. Hálát adott XVI. Benedek kegyelemmel és fontos döntésekkel teli pápaságáért.
Emlékeztetett rá, hogy a Hit éve és a II. Vatikáni Zsinat évfordulója segített megérteni a közösség és a hit bensőséges viszonyát. Ferenc pápát idézve kifejtette: ne legyünk laboratóriumi keresztények, magányos, saját erejükben bízó keresztények, hiszen a hit Isten ajándéka, amelyet az Egyháztól, az Egyházon keresztül kapunk meg. Felhívta a figyelmet arra, hogy a püspökök feladata az Egyház egészének szolgálata, az egész földrész evangelizálása is.
Tanácskozásuk fő témája: Isten és az állam - Európa a szekularitás és a szekularizmus között. Paradox valóságban élünk: egyrészt egész Európa a keresztény hagyományban gyökerezik, másrészt elutasítja a keresztény örökséget. A szekularizmus és az erkölcsi relativizmus az élet számos területére kiterjedő értékválságot eredményez. Erdő Péter bíboros hangsúlyozta, hogy a felelős kormányzás nem hagyhatja figyelmen kívül a vallási dimenziót, a politikai hatalomnak biztosítania kell a vallásszabadságot. Az Egyház és az állam különválasztása helyénvaló, de ez nem jelenti a vallási dimenzió kizárását a társadalmi életből. Elmondta, hogy mint keresztények és lelkipásztorok ott állnak mindazok mellett, akik a „selejt kultúrájának” áldozatai: a munkanélküliek, a magukra hagyott gyermekek és idősek, a reményvesztett emberek mellett. A leginkább rászorulók mellett állunk, de nem csak tevékenységeinkkel, hanem azzal a küldetéssel, hogy felfedjük minden ember előtt az igazi kincset, Krisztust – figyelmeztetett.
Erdő Péter buzdította a jelenlévőket: az örömhír mindenki számára fontos. Igaz, hogy mai világunkat nem vonzzák az álmok, de Jézus valóság, és az emberek a lelkük mélyén vágynak arra, hogy megéljék a valóságot. A valóságot, ami nem a felszín, hanem aminek részleteiben benne rejlik Isten terve. Hangsúlyozta: az Egyház küldetése ma az, hogy a modern és a posztmodern világot evangelizálja. Ferenc pápa nyomán buzdított, hogy induljunk el a létezés peremvidékein élő emberek felé, akiknek Isten a barátja akar lenni.
Emlékeztetett arra is, hogy aznap zárul a pápa tanácskozása a nyolc általa választott bíborossal, és kifejezte, hogy támogatják Péter utódának döntéseit.
Végül az ökumenizmusról beszélt, méltatta a Katolikus-Ortodox Fórum eddig lezajlott három tanácskozásának eredményeit. Megemlékezett mindazokról, akik Szíriában, Irakban, a Közel-Keleten, Észak-Afrikában, Szudánban, Kenyában és Kongóban és a világ más részein háborútól és üldöztetéstől szenvednek. A Szentatya által Szíriáért meghirdetett imavirrasztásban katolikusok és más vallású emberek egyesültek, új diplomáciai lehetőségek nyíltak meg. Ezekben a napokban a CCEE ülésének résztvevői is imádkoznak a békéért.
A plenáris ülést megnyitó előadásának végén Erdő Péter bíboros kifejezte reményét, hogy tanácskozásuk gyümölcsöző lesz, segíti majd Európát, hogy egyre határozottabban járjon az új evangelizáció útján.
Magyar Kurír
(tzs)