Szent Izidor püspök és egyháztanító

április 4.

Cartegnában született (Spanyolországban). Testvérei Szent Leander és Szent Fulgentius püspökök. Izidor már ifjú korában kitűnt a tudományok területén. Remeteségbe vonult, majd később bátyjával, Szent Leanderrel térítette a gótokat.

Bartolomé Esteban Murillo: Szent Izidor, 1655, Sevillai katedrálisBartolomé Esteban Murillo: Szent Izidor, 1655, Sevillai katedrális

600-ban Leandert követte a sevillai érseki székben. Kolostorokat szervezett, ezeknek szabályzatot írt. Eredményesen küzdött az arianizmussal szemben. Iskolákat állított fel, Sevillában főiskolát létesített. A toledoi nemzeti zsinaton kezdeményezésére sok új és jó törvény született. Halála előtt mindenét szétosztotta. 636-ban halt meg. "A középkor legnagyobb iskolamesterének" nevezik.
forrás: Hankovszky Miklós

Bővebben

Magasztalóan szól róla a szentmise kezdőéneke: Kiválasztotta és főpapjává szentelte őt az Úr, megnyitotta kincstárát és elhalmozta őt kegyelmével.

FELHÍVÁS A BŰNBÁNATRA
Testvéreim! Az igazi tudás közelebb visz bennünket az igaz Isten-ismerethez. Vizsgáljuk meg azért lelkiismeretünket és bánjuk meg bűneinket, hogy megtisztult lélekkel eljussunk a helyes Isten-ismeretre.

KYRIE-LITÁNIA
Jézus Krisztus, Aki elhoztad nekünk Isten örök bölcsességét:
Uram, irgalmazz!
Jézus Krisztus, Aki kinyilatkoztattad a mennyei Atya titkait:
Krisztus, kegyelmezz!
Jézus Krisztus, Aki Egyházadra bíztad az örök élet igéit:
Uram, irgalmazz!

SZENTLECKE 2Kor 4,1-2,5-7
Jézus Krisztus azért jött, hogy szolgáljon, és életet adjon a világnak. Az apostoli hivatásban tevékenykedőknek is szolgálni kell, aki pedig az apostolok utódainak méltóságába kerül, annak minden képességével szolgálni kell Krisztus Titokzatos Testének tagjait.

EVANGÉLIUM Lk 6,43-45
Az emberi tettek csak akkor lesznek gyümölcsözőek, ha a szív bőségéből fakadnak. Tetteinknek összhangban kell lenniük Krisztus szavaival.

EGYETEMES KÖNYÖRGÉSEK
Testvéreim! Az igazi tudomány alázatossá tesz, és Istenhez vezet. Tudós és szentéletű vezetőkért imádkozzunk közösen:

1. Adj, Urunk, új hivatásokat, akik készséggel követik hívó szavadat.
  2. Add, hogy főpásztoraink és papjaink életük példájával vezessenek a szentek tudományára.
  3. Adj figyelmes szívet nekünk, hogy készségesen kövessük lelkivezetőnk irányítását.
  4. Add, hogy tévelygő testvéreink is eljussanak az igazság ismeretére.
  5. A szentek tudománya vezessen minket is a mennyei dicsőségbe.
Urunk, Jézus Krisztus! Te kiváló és tudós szenteket hívtál meg arra, hogy erősítsék Egyházadat. Kérünk, sevillai Szent Izidor közbenjárására adj korunknak is szent és tudós lelkivezetőket, akik gondolataink zűrzavarából elvezetnek a teljes igazságra. Általad, Aki élsz és uralkodol mindörökkön örökké.